Лазер терапия
Лазерната терапия използва насочени монохроманични (едноцветни) лазерни лъчи от видимия и инфрачервения спектър, които повлияват тъканите чрез своя фотохимичен и фотоелектричен ефект.
Физиологичното им действие е биостимулиращо с локално проявление в тъканите. Лазерната терапия използва насочен сноп светлина и силата на неговата енергия, за да стимулира клетъчните структури и да доведе до възстановяването на увредени или нефункционални тъкани.
Лазертерапията дава възможност за комбинация и с други физикални и рехабилитационни методи, водещи до още по-добри и бързи резултати.
Ефекти и ползи от лазерната терапия
Лазерната терапия води до многобройни положителни ефекти за пациента, свързани с противовъзпалителни, аналгетични, регенеративни, съдоразширяващи, противомикробни и стимулиращи имунната система действия. Тя е доказана и като безвреден, безопасен и безболезнен метод за лечение. Лазертерапията не само намалява болката и възпалението, но и улеснява подобряването на физическите функции и води до ускорено възстановяване на пациента. Във физиотерапията се използват лазерни лъчи от видимия и инфрачервения спектър с голяма насоченост и монохромност, в диапазона от 600-950 nm до 1064.
Това са нискоенергийни лазери (меки лазери), които действат на тъканите чрез фотохимичен и фотоелектричен ефект, като фототермичния (топлинния) ефект е минимален и това обуславя тяхната безвредност. Лазертерапията действа на принципа стимулирането на клетъчните структури, като се засилва метаболизма, образуването на АТФ, преноса на вещества през мембраните, ускорява се регенерацията и размножаването на клетките. Също така лазертерапията променя възбудимостта на нервните окончания, повишава микроциркулацията, разнасянето на отока и патологичните продукти. Доказани са още и ефекти, свързани със стимулиране механизмите на имунозащита и сензибилизация.
При какви заболявания е ефективна лазерната терапия?
Лазерната терапия се използва и като достъпен неинвазивен метод на лечение, подходящ при широк спектър от хронични и остри състояния, сред които:
Дегенеративни, възпалителни, травматични и заболявания на опорно-двигателния апарат;
Неврологични заболявания;
Мускулни болки и ставни заболявания;
Посттравматични състояния – контузии, навяхвания, фрактури
Кожни заболявания
Очни болести
Акушеро-гинекологични заболявания.
Какви са терапевтичните ефекти на лазертерапията
Терапевтичните ефекти на лазертерапията са свързани с биологичните и физиологични ефекти, които тя предизвиква в тъканите и клетките. Обобщено, те са свързани с противовъзпалително, аналгетично, регенеративно, съдоразширяващо, стимулиращо имунната система и противомикробно действие.
Основните положителни ефекти при лечение на спортните травми и заболявания са:
Ускорява зарастването на рани – стимулира образуването на фибробласти и ускорява синтеза на колаген в увредените тъкани.
Стимулира процесите на възстановяване – стимулира метаболизма на клетките, образуването аденозинтрифосфат (АТФ) и премахването на отпадните продукти
Намалява образуването на фиброзна тъкан – при рани, одрасквания, изгаряния или след операция, чрез образуването на колаген
Противовъзпалително действие – намалява отока причинен от кръвонасядане или възпаление
Подобрява микроциркулацията – предизвиква временно разширение на кръвоносните съдове, увеличаване на притока на кръв към нарушените тъкани и отстраняването на отпадните продукти
Стимулира нервната тъкан – ускорява процеса на възстановяване на нервните клетки и стимулира възстановяването нервната тъкан в увредените зони.
Какви ползи носи високоинтензивният лазер?
High Intensity Laser комбинира биостимулация и фотомеханична стимулация, които водят до по-силно и дълготрайно облекчаване на болката при всеки пациент. Високата мощност, съчетана с дължината на вълната от 1064 нанометра, позволява прецизно таргетиране на желаната зона и проникване в дълбочина, за по-добър и дълготраен терапевтичен ефект. Това е възможно поради доставянето на по-голямо количество енергия в дълбочина, което стимулира на нервните окончания, блокира болковите усещания и води до незабавна аналгезия.
Лазертерапията обхваща почти целия спектър от спортни травми и заболявания:
Посттравматични състояния като контузии, навяхвания, състояния след фрактури и луксации
Неврологични заболявания като невралгии, неврити, плексити, радикулити, травматични лезии на периферни нерви
Tендинози, тендинити, бурсити, инсерционити заболявания като “тенис лакът” и тендинит на ахилесовото сухожилие
Ставни заболявания като артрози, артрити
Мускулни и ставни болки
Следоперативни рани, бавно зарастващи рани и кожни заболявания
Други:
Терапията е подходяща при възпалителни процеси, с цел по-бързо възстановяване на увредената тъкан. Възможно е прилагането ѝ предоперативно, с цел повишаване репаративната способност на тъканите-за по-бързо възстановяване. Много добро повлияване има при болкови синдроми, намален имунитет, както и за подобряване на микроциркулацията.
В хирургията е налице добър ефект при третиране на възпалителни процеси – абсцес, флегмон или инфилтрати. Следоперативните рани са подходящи за лазертерапия, с цел по-бързо възстановяване.
Често остеомиелитът трудно се поддава на антибиотично лечение, поради изразената антибиотична резистентност. Тук лазерната терапия намира своето място въздействайки върху локалния възпалителен процес и стимулирайки по-бързото въстановяване на тъканта.
Лазерната терапия заема важно място при лечението на редица състояния като ревматоиден артрит, болест на Бехтерев.
Добро повлияване е налице при възпалителни и дистрофични промени на бурсите, сухожилията, епикондилите или околоставните тъкани.
Лазерното лъчение оказва добър ефект при костни счупвания, тъй като стимулира образуването на костна тъкан и по-бързото зарастване.
Подходящо е още приложението при специфични спортни състояния като „тенис лакът” и „голф рамо”.
Има приложение при заболявания на пикочо-половата система, както при мъже, така и при жени – при цистит, простатит (остри и хронични), аденом на простатната жлеза, генитален херпес, хронични възпаления на яйчниците, вагинити, както и ювенилни маточни кръвотечения.
В пулмологията и отоларингологията – при възпаления на синусите, средното или вътрешното ухо, остри и хронични ринити, ларингити и фарингити. В пулмологията се препоръчва като допълваща терапия при тежко протичащи пневмонии, бронхиална астма, плеврити, хронична обструктивна белодробна болест и други.
Други показания за приложение на терапията са дискова херния, невралгия на тригеминалния нерв, невро-вегетативни заболявания и други.
При някои кожни заболявания също е налице добър ефект от приложение на физиотерапия – невродерматит, различни екземи, псориазис, рецидивиращ херпес, включително и алопеция (оплешивяване).